Morg Ünitesi

Morg Ünitesi, insanlar topluluk halinde yaşamalarıyla birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Günümüze kadar değişkenlik göstererek ulaşmıştır.

Morg içerisinde otopsi işlemlerinin yapıldığı oda veya odalar, yazın sıcaktan cesetlerin kokmasını engellemeye yarayan soğuk hava dolaplarının bulunduğu bina bölümlerine verilen addır.

Morg Ünitesi, insanlar topluluk halinde yaşamalarıyla birlikte kullanılmaya başlanmıştır

Hastanelerin hemen hemen tümünde morgların yada dolapların bulunması beklenir. Morg üniteleri adli tıp kuruluşlarında çok daha detaylı,büyük ve oldukça geniştir. Otopsi salonlarında bir kaç tane çoğunlukla mermerden oluşan otopsi masaları bulunmaktadır. Masanın herhangi bir tarafına yakın bir şekilde su gider deliği bulunur. Otopsi için lazım olacak malzemeler makasların, neşterlerin, tek kullanımlık şişelerin ve lavaboların bu odada bulunması gerekir. Göz ile bakıldığında temiz görünen bazı malzemeler gerekirse mikroskop ile incelenir ve tamamen dezenfekte olduğundan emin olunur.

Bazı zamanlarda ise doku örnekleri, gerekli yerlere tüp içinde gönderilmesi gerekebilir. Adli durumlarda, esrarengiz ölümlerde, bulaşıcı hastalıklarda otopsiye başvurulmaktadır. Patoloji uzmanı, adli makamı temsil eden kişilerle (genellikle olay yeri savcılarıyla) birlikte ex olan hastaya yapılacak olan otopsi ile ölüm nedeni araştırılır.

Alınt: http://www.morg-unitesi.com/morg-unitesi-nedir